بررسی سرور مجازی و ویژگی های آن

دسته بندی ها : تکنولوژی, مقالات پریا اصبری
ویژگی سرور مجازی

استفاده از ماشین های مجازی (VM) و سرورهای مجازی کار جدیدی نیست. ما از اواخر دهه 1960 و اوایل دهه 1970 با مفهوم ارائه راه حل های اشتراک زمانی کار می کنیم. زیرا هزینه استفاده از سرور مشترک مقرون به صرفه ‌تر بود. امروزه با انتشار مراکز داده عظیم، استفاده از تکنیک های مجازی سازی برای استفاده از سخت افزار فیزیکی افزایش یافته است. سرورهای فیزیکی را می توان برای ایجاد منابع عظیم و انبوهی از قبیل CPU، حافظه، ذخیره سازی همراه کرد. حتی جنبه هایی مانند شبکه و مجازی سازی برنامه ها نیز امکان پذیر است. در این جا ویژگی سرور مجازی را به صورت خلاصه ای آورده ایم، برای اطلاعات بیشتر ما را همراهی کنید.

سرور مجازی چیست؟

یک سرور مجازی همان عملکرد یک سرور فیزیکی را تکرار می کند. با این حال، چندین سرور مجازی را می توان به مجموعه ای از سرورها اعمال کرد. امروزه خدمات زیادی وجود دارد که امکان انتقال سرور فیزیکی به مجازی (P2V) را فراهم می کند.

یک سرور مجازی عملکرد یک سرور فیزیکی اختصاصی را دوباره ایجاد می کند. این امر به صورت شفاف برای کاربران، به عنوان یک فضای پارتیشن بندی شده در یک سرور فیزیکی وجود دارد. سرورهای مجازی تخصیص مجدد منابع و انطباق با حجم کاری پویا را آسان می کند. در نهایت، یک سرور مجازی برای استفاده بهینه از منابع فیزیکی کلی محاسباتی است.

ویژگی سرور مجازی

کاهش هزینه و کارایی هزینه: با پارتیشن بندی سرورهای فیزیکی و افزایش تعداد سرورهای مجازی در حال اجرا بر روی یک جعبه، نقش ها و مسئولیت ها به طور چشمگیری افزایش می یابد.

امکان جداسازی منابع رخ می دهد: با ارائه بیش از یک مجموعه خدمات، سرورهای مجازی را می توان به سرعت چرخاند، محیط های توسعه و پیش تولید را می توان در یک لحظه ایجاد کرد. آزمایش در محیط ‌های مستقل تضمین می‌ کند که مواردی مانند نرم ‌افزار و جنبه‌های توسعه بر همه کاربران تأثیر نمی ‌گذارند.

برای محیط زیست ایده آل است: کاهش سخت ‌افزار فیزیکی به این معنی است که نیاز به ارتقای مداوم در اجاره‌ ای یا خرید مستقیم دارد. اجرای یک سرور مشخص با استفاده از اجرای چندین سرور فیزیکی تقریباً صفر، ارزان ‌تر و کارآمدتر است.

چرخش سرورهای مجازی دارای محدودیت هایی مشابه با محدودیت های فیزیکی است؛ به خصوص اگر یک یا گروهی از سرورهای مجازی بسیار سخت کار کنند. این منجر به اتفاقی به نام hogging منابع می شود. تعداد زیادی از سرورها که روی یک یا مجموعه ای از سرورهای مجازی کار می کنند، باعث می شود تا میزان قدرت پردازشی در دسترس را محدود کند. خبر خوب این است که با یک راه حل درست طراحی شده این اتفاق نمی افتد. راه‌ اندازی صحیح راه ‌حل و با پیش‌اندیشی در طراحی، تضمین می ‌کند که وقتی سرورهای شما به اندازه کسب و کار شما رشد می‌ کنند، ظرفیت مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

انواع سرورهای مجازی چیست؟

چند روش مختلف برای ارائه سرور مجازی وجود دارد که در صنعت با نام های نوع 1 و نوع 2 شناخته می شوند. Type-1 یک سرور مجازی بومی یا بدون فلز است که مستقیماً روی سخت افزار سرور میزبان برای کنترل، مدیریت منابع و سیستم عامل مهمان اجرا می شود.

Type-2 یک راه حل میزبانی شده است که بر روی یک سیستم عامل معمولی اجرا می شود. این بدان معناست که سیستم عامل مهمان در بالای سیستم عامل میزبان اجرا می شود.

مجازی سازی کامل

این روش در بالا به عنوان یک روش نوع 1 بیان شده است. مجازی سازی کامل مستقیماً روی سخت افزار فیزیکی دستگاه اجرا می شود. این امر به سرور مجازی دسترسی مستقیم به سخت افزار را بدون اینکه هیچ نرم افزار دیگری مانع شود، فراهم می کند. به همین دلیل، مدیران سیستم و متخصصان فناوری اطلاعات اغلب متوجه می شوند که این کارآمدترین راه برای انجام مجازی سازی است. نوع 1 یا مجازی سازی کامل روشی است که اکثر سازمان های سازمانی سرورهای مجازی خود را اجرا می کنند.

سرورهای مجازی نوع 1 اغلب ایمن تر هستند، زیرا هایپروایزر که مجازی سازی را کنترل می کند، مستقیماً روی سخت افزار فیزیکی اجرا می شود.

مجازی سازی در سطح سیستم عامل

این روش در بالا به عنوان روش نوع 2 بیان شده است. نوع 2 گاهی اوقات یک هایپروایزر میزبان یا مجازی سازی در سطح سیستم عامل نامیده می شود. این امر به این دلیل است که سرور مجازی کلی برای اجرا به سیستم عامل دستگاه میزبان موجود متکی می باشد که بر منابع رایانه مانند پردازش، حافظه، ذخیره سازی و منابع شبکه تأثیر می گذارد.

پارا مجازی سازی

گزینه سوم احتمالی وجود دارد. پارا مجازی سازی Para-virtualization نیز از Hypervisor استفاده می کند، اما سرورهای مجازی به طور کامل سخت افزار میزبان فیزیکی را شبیه سازی نمی کنند. در عوض، یک Hypervisor Para-Virtualization از یک رابط برنامه نویسی کاربردی (API) که معمولاً در سرورهای مدرن ادغام می شود، استفاده می کند و مستقیماً تماس ها را با سیستم عامل میزبان و سرور مجازی مبادله می کند. سرورهای مجازی حاصل، محیط خود را به عنوان گسترش منابع میزبان تشخیص می دهند.

جمع بندی

یک مکان خوب برای شروع، درک نحوه عملکرد فناوری مجازی است که مستقیماً وارد می شود. شما می توانید با بررسی ویژگی سرور مجازی، اقدام به خرید این نوع سرور کرده و در راه اندازی سایت خود به کار ببرید.

توجه داشته باشید که برای شروع راه اندازی سایت بهترین و محبوب ترین گزینه، هاست سی پنل اشتراکی است. برای مشاوره و خرید این هاست کلیک کنید.

منبع

پریا اصبری
پریا اصبری

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :