جاوا اسکریپت چیست؟

دسته بندی ها : متفرقه محمد یاری پور
جاوا اسکریپت چیست

جاوا اسکریپت چیست و چه نقشی در توسعه وب دارد؟ JavaScript یک زبان برنامه نویسی متنی است که هم در سمت سرویس گیرنده و هم در سمت سرور استفاده می شود و به شما امکان می دهد صفحات وب را داینامیک کنید. در جایی که HTML و CSS زبانی هستند که به صفحات وب ساختار و سبک می دهند، JavaScript به عناصر صفحات وب  تعامل می دهد که کاربر را درگیر خود می کند. مثالهای متداول جاوا اسکریپت که ممکن است هر روز استفاده کنید شامل جعبه جستجو در آمازون، ویدئوی خلاصه اخبار تعبیه شده در نیویورک تایمز یا تازه کردن خوراک توییتر است.

گنجاندن جاوا اسکریپت با تبدیل آن از یک صفحه ثابت به یک صفحه تعاملی، تجربه کاربری صفحه وب را بهبود می بخشد. برای جمع آوری، JavaScript رفتار را به صفحات وب اضافه می کند.

در این محتوا بررسی می کنیم جاوا اسکریپت چیست و چطور به توسعه وب سایت کمک می کند.

جاوا اسکریپت سمت مشتری

JavaScript  در سمت مشتری رایج ترین شکل زبان است. اسکریپت باید در یک سند HTML موجود باشد یا توسط آن ارجاع داده شود تا کدی توسط مرورگر تفسیر شود.

این بدان معنی است که یک صفحه وب نیازی به HTML ثابت ندارد، بلکه می تواند شامل برنامه هایی باشد که با کاربر تعامل دارند، مرورگر را کنترل کرده و به صورت پویا محتوای  HTMLرا ایجاد می کنند.

عملکرد فوق العاده سرویس گیرنده جاوا اسکریپت

مکانیسم سمت سرویس گیرنده JavaScript مزایای بسیاری نسبت به اسکریپت های سنتی سمت سرور CGI فراهم می کند. به عنوان مثال، ممکن است از JavaScript برای بررسی اینکه آیا کاربر آدرس ایمیل معتبری را در یک قسمت فرم وارد کرده است، استفاده کنید.

کد JavaScript با ارسال فرم توسط کاربر اجرا شده و فقط در صورت معتبر بودن تمام ورودی ها، آنها به وب سرور ارسال می شوند.

از JavaScript می توان برای به دام انداختن رویدادهای آغاز شده توسط کاربر مانند کلیک دکمه ها، پیمایش پیوند و سایر اقداماتی که کاربر به طور صریح یا ضمنی آغاز می کند، استفاده کرد.

جاوا اسکریپت چیست
جاوا اسکریپت

مزایای JavaScript

 تعامل کمتر سرور

 می توانید قبل از ارسال صفحه به سرور، ورودی کاربر را تأیید کنید. با این کار ترافیک سرور صرفه جویی می شود و این به معنای بار کمتر در سرور شما است.

  بازخورد فوری به بازدیدکنندگان

 آنها نیازی نیست منتظر بارگیری مجدد صفحه باشند تا ببینند آیا ورود چیزی را فراموش کرده اند یا خیر.

 افزایش تعامل

می توانید رابط هایی ایجاد کنید که وقتی کاربر با ماوس روی آنها قرار می گیرد یا آنها را از طریق صفحه کلید فعال می کند، واکنش نشان دهند.

 رابط های غنی تر

 می توانید از JavaScript برای قرار دادن مواردی مانند اجزای کشیدن و رها کردن و اسلایدرها استفاده کنید تا یک رابط غنی به بازدیدکنندگان سایت خود بدهید.

محدودیت های جاوا اسکریپت چیست

جاوا اسکریپت سمت مشتری خواندن یا نوشتن پرونده ها را مجاز نمی داند. این به دلیل امنیت حفظ شده است.

 از JavaScript برای برنامه های شبکه نمی توان استفاده کرد زیرا چنین پشتیبانی در دسترس نیست.

  JavaScript هیچ قابلیت چند رشته ای یا چند پردازنده ای ندارد.

جاوا اسکریپت امروز کجاست؟

استاندارد ECMAScript Edition 5 اولین بروزرسانی است که طی بیش از چهار سال است منتشر می شودJavaScript 2.0     مطابق با نسخه 5 استاندارد ECMAScript است و تفاوت این دو بسیار جزئی میباشد.

جاوا اسکریپت برای چه کاری استفاده می شود؟

در اینجا برخی موارد اساسی است که JavaScript برای آنها استفاده می شود:

1. افزودن رفتار تعاملی به صفحات وب

جاوا اسکریپت به کاربران امکان تعامل با صفحات وب را می دهد. تقریباً هیچ محدودیتی برای کارهایی که می توانید با JavaScript در یک صفحه وب انجام دهید وجود ندارد.

2. ایجاد برنامه های وب و تلفن همراه

توسعه دهندگان می توانند از چارچوب های مختلف JavaScript برای توسعه و ساخت برنامه های وب و تلفن همراه استفاده کنند. چارچوب های جاوا اسکریپت مجموعه ای از کتابخانه های کد جاوا اسکریپت است که کدهای از پیش نوشته شده را برای توسعه دهندگان فراهم می کند تا از آنها برای ویژگی ها و وظایف برنامه نویسی معمول استفاده کنند. به معنای واقعی کلمه یک چارچوب برای ایجاد وب سایت ها یا برنامه های وب در اطراف.

3. ساخت وب سرورها و توسعه برنامه های سرور

فراتر از وب سایت ها و برنامه ها، توسعه دهندگان همچنین می توانند از JavaScript برای ساختن وب سرورهای ساده و توسعه زیرساخت های back-end استفاده کنند.

4. توسعه بازی

می توانید برای ایجاد بازی های مرورگر از JavaScript نیز استفاده کنید. که یک روش عالی برای توسعه دهندگان ابتدایی است تا مهارتهای JavaScript خود را تمرین کنند.

سخن پایانی

 از نظر فنی، بیشتر مفسران مدرن جاوا اسکریپت در واقع از تکنیکی به نام کامپایل به موقع برای بهبود عملکرد جاوا اسکریپت استفاده می کنند. هنگام استفاده از اسکریپت، کد منبع جاوا اسکریپت به فرمت سریعتر و باینری کامپایل می شود، تا بتوان آن را در اسرع وقت اجرا کرد. با این حال، جاوا اسکریپت هنوز به عنوان یک زبان تفسیر شده در نظر گرفته می شود، زیرا گردآوری در زمان اجرا انجام می شود، نه زودتر از زمان.

منبع

محمد یاری پور
محمد یاری پور

مدیر وب سایت امن اس اس ال با 15 سال سابقه فعالیت در زمینه وب ، امنیت ، هاست و دامنه و گواهینامه ssl

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :