انواع روش­ های بازاریابی

دسته بندی ها : سئو سمیرا سپاهی
انواع روش های بازاریابی

چقدر با انواع روش ­های بازاریابی آشنا هستید؟ واژه بازاریابی مسلماً یکی از رایج­ترین اصطلاحات مورد استفاده در دنیای تجارت است. بازاریابی آنقدر مهم است که هیچ فعالیت تجاری بدون آن نمی­تواند دوام بیاورد. اما فکرش را بکنید بازاریابی چیست؟

بازاریابی به فعالیت­هایی گفته می­شود كه توسط مشاغل تجاری برای تبلیغ محصول یا خدمات آنها بصورت آنلاین یا سنتی انجام می­شود. هدف از هر اقدام بازاریابی ایجاد آگاهی و جلب مشتریان بالقوه برای انتخاب محصول یا خدمات یک شرکت نسبت به سایر رقبا است.

لزوم وجود بازاریابی

صاحبان مشاغل هر روز فعالیت­های جدیدی را آغاز می­کنند. آنها احتمالاً قبل از ورود به بازار چندین ساعت در ساخت مدل­ های نمونه اولیه مناسب برای محصولات خود وقت گذاشته ­اند. احتمالاً شما نیز می­توانید یکی از آن افراد باشید. اما اگر کسی نداند که شما بهترین محصول جدید را خلق کرده­اید چه اتفاقی می­افتد؟ تمام تلاش­های شما بی ­فایده خواهد بود. این دقیقاً همان چیزی است که برای آن بازاریابی می­کنید.

تاثیر بازاریابی بر برند

به طور اکید نمی­توان از تأثیری که بازاریابی روی یک نام تجاری دارد صرف نظر کرد. همانطور که بازاریابی خوب می­تواند به ایجاد احساس خوب در ذهن مشتریان بالقوه کمک کند، از جانب دیگر  روش­های بازاریابی کلاه سیاه عکس این عمل را انجام می­دهد.

ایجاد یک استراتژی بازاریابی

انتظار می­ رود مارک­ هایی که مایل به کسب نتیجه مطلوب از یک کمپین بازاریابی هستند، از استراتژی بازاریابی مناسب استفاده کنند. استراتژی بازاریابی طرحی است که یک بنگاه اقتصادی برای دستیابی به مخاطبان خود و جلب رضایت آنها در خرید ارائه می ­دهد.

هر شغلی در صورت تمایل به موفقیت، به استراتژی بازاریابی نیاز دارد. توسعه یک استراتژی بازاریابی موثر مستلزم زمان و تخصص بوده و حتی برای شرکت­های نوپا نیز یک ضرورت محسوب می­شود.

نحوه انتخاب استراتژی بازاریابی

استراتژی­ های بازاریابی انواع مختلفی دارند و امکان اجرای همزمان همه انواع استراتژی وجود ندارد. حال سوال این است که چگونه یک استراتژی بازاریابی موثر برای تجارت خود را انتخاب کنیم؟ در ذیل این مطلب،  نکاتی را که یک استراتژی بازاریابی خوب باید مد نظر قرار دهد را بیان می­ کنیم:

 • شناسایی یک هدف تجاری
 • تحقیقات بازار و کسب اطلاعات در مورد مشتریان خود
 • تجزیه و تحلیل رقبا
 • تعریف پیشنهاد فروش منحصر به فرد (USP)
 • انتخاب کانال بازاریابی مناسب
 • انواع بازاریابی

ارزیابی استراتژی­ها

پس از یافتن استراتژی مناسب بازاریابی بر اساس نیازها و خواسته های مشتریان، باید استراتژی بازاریابی را با دقت پیاده سازی کرده و نتایج آن را ارزیابی کنید. اگر نتایج مطابق با اهداف اولیه شما باشد به این معنی است که شما استراتژی بازاریابی مناسبی را انتخاب کرد­ه­اید. در غیر این صورت باید استراتژی ­های مختلف بازاریابی را دنبال کنید تا زمانی که به اهداف خود برسید.

انواع روش های بازاریابی
انواع روش های بازاریابی

انواع روش ­های بازاریابی

انواع روش ­های بازاریابی وجود دارد که بازاریابان باید از آنها آگاه باشند، اگرچه ممکن است در ابتدا همه یکسان به نظر برسند. البته هر نوع از بازاریابی لیستی از موافقان و مخالفان خود را ارائه می­دهد. تنها نکته حائز اهمیت در اینجا یادگیری چگونگی اتخاذ یک رویکرد جامع است و برای این منظور متخصصان بازاریابی، کارآفرینان و صاحبان مشاغل باید هر یک از انواع را با دقت بیشتری مطالعه کنند.

در طول سال ها، بازاریابی نسبت به گذشته پیشرفت بسیاری کرده است. زمانی فقط رسانه ­های چاپی برای تبلیغ محصول یا خدمات یک مارک تجاری وجود داشتند. ظهور تلویزیون و اینترنت بازی را تغییر داد و اکنون برندها طیف گسترده­ای از روش­های بازاریابی را در اختیار دارند. بازاریابی به دو شکل وجود دارد، بازاریابی آنلاین و آفلاین. در بازاریابی آفلاین شخص برای رسیدن به مخاطب هدف خود به چاپ، رادیو، تلویزیون و روش دهان به دهان اعتماد می­کند در حالی که در روش آنلاین از اینترنت استفاده می­شود.

برای اطلاع از وظایف شرکت های دیجیتال مارکتینگ کلیک کنید.

در ذیل بخش عمده­ای از لیست طویل انواع مختلف بازاریابی را بررسی می­کنیم.

 1. بازاریابی وابسته
 2. بازاریابی قرابت
 3. بازاریابی اتحاد
 4. بازاریابی کمین
 5. بازاریابی تحلیلی
 6. بازاریابی برند
 7. بازاریابی شرکت با شرکت
 8. بازاریابی شرکت با خریدار
 9. بازاریابی شرکت با شخص
 10.  بازاریابی کلامی
 11.  بازاریابی مرکز تماس
 12.  بازاریابی انگیزشی
 13. بازاریابی افراد مشهور
 14. بازاریابی جامعه
 15. بازاریابی محتوا
 16. بازاریابی متنی
 17. بازاریابی تبدیل
 18. بازاریابی شرکتی
 19. بازاریابی میان رسانه ای
 20. بازاریابی دیجیتال
 21. بازاریابی مستقیم
 22. بازاریابی ایمیل
 23. بازاریابی تجارت الکترونیکی
 24. بازاریابی کارآفرینی
 25. بازاریابی بشارت
 26. بازاریابی فیس بوک
 27. بازاریابی رشته­ای
 28. بازاریابی جغرافیایی
 29. بازاریابی چریکی
 30. بازاریابی تاثیرگذار
 31. بازاریابی داخلی
 32. بازاریابی بین المللی
 33. بازاریابی گسترده
 34. بازاریابی موبایل
 35. بازاریابی دوردست
 36. بازاریابی پرداخت به ازای هر کلیک
 37. بازاریابی محصول
 38. بازاریابی رسانه های اجتماعی
 39. بازاریابی موتور جستجو
 40. بازاریابی بلافاصله
 41. بازاریابی مراجعه
 42. بازاریابی تجاری
 43. بازاریابی ویروسی
 44. بازاریابی وب

 10 استراتژی برتر موثر در بازاریابی

در بین موقعیت­های مختلف تجاری، آنهایی که بیشترین رشد اقتصادی را داشتند مورد بررسی قرار گرفته و از میان روش­های بازاریابی هر موقعیت، چه B2B (شرکت با شرکت) یا B2C (شرکت با خریدار) بهترین استراتژی­ها جهت استقرار بهتر کسب و کار معرفی می­شوند.

10 استراتژی برتر بازاریابی B2B

 1. بازاریابی محتوا
 2. بازاریابی ورودی
 3. بازاریابی از طریق رسانه­های اجتماعی
 4. بهینه­سازی موتور جستجو
 5. بازاریابی موتور جستجو / PPC
 6. بازاریابی مبتنی بر حساب (ABM) و هدف­گذاری مجدد
 7. رسانه و روابط عمومی کسب شده
 8. برنامه­های ارجاع
 9. رویدادهای صنعت
 10. بازاریابی گفتگو

10 استراتژی برتر بازاریابی B2C

 1. شبکه­های اجتماعی و بازاریابی ویروسی
 2. تبلیغات رسانه­ای پولی
 3. بازاریابی اینترنتی
 4. بازاریابی ایمیلی
 5. فروش مستقیم
 6. بازاریابی نقطه خرید (POP)
 7. نام تجاری مشترک، وابستگی و بازاریابی علت
 8. بازاریابی گفتگو
 9. رسانه و روابط عمومی کسب شده
 10. قصه­گویی

استراتژی­های مطلوب بازاریابی

در حالی که صدای همه انواع استراتژی یکسان است، بازاریابی تعاملی، دیجیتالی و اینترنتی هر کدام بی­نظیر هستند. اما ما اغلب از آنها به جای یکدیگر استفاده می­کنیم و این می­تواند باعث سردرگمی شود. هر حوزه از بازاریابی نیاز به یک دانش برای محصولات مختلف و استراتژی­های مختلف دارد.

استراتژی بازاریابی تعاملی

بازاریابی تعاملی به استراتژی بازاریابی گفته می­شود که مشارکت فعال بین مصرف کننده و کمپین بازاریابی را تشویق می­کند. این اصطلاح اغلب به تغییر سریع رشد از تعامل مشتری یک طرفه به مکالمه دو طرفه اشاره دارد. بازاریابی تعاملی به دلیل تقاضای مشتریان برای تجربه بهتر آنلاین و بهبود فناوری اینترنت در حال تبدیل شدن به یک روند است.

استراتژی بازاریابی دیجیتال

بازاریابی دیجیتال یک کمپین بازاریابی است که با استفاده از یک بستر دیجیتال انجام می­شود. دیجیتال رسانه مورد استفاده برای ارائه کمپین را تعریف می­کند. بازاریابی دیجیتال را می­توان به راحتی به عنوان یک روش بازاریابی فشار / کشش در نظر گرفت و اینگونه تشریح کرد:

بخش “فشار” به شما امکان می­دهد با مشتریان در تماس باشید و آنها را به خرید خدمات یا محصول خود تحریک کنید. تکنیک “کشش” زمانی اتفاق می­افتد که مصرف کنندگان از طریق جستجوی آنلاین از طریق بازاریابی دیجیتال ابتکار مکان­یابی کسب و کار شما را بر عهده بگیرند.

استراتژی بازاریابی اینترنتی یا آنلاین

بازاریابی اینترنتی یا آنلاین یک کمپین بازاریابی است که نیاز به اتصال به اینترنت دارد. این روش بازاریابی به شما امکان می­دهد تا به مشتری­ها دسترسی پیدا کرده، تحقیق کنید و محصول یا خدمات خود را از طریق اینترنت بفروشید. به عنوان مثال: می­توانید پیام شرکت خود را تبلیغ کنید یا بسته به نحوه استفاده از این بازاریابی به عنوان فروش از طریق اینترنت یاد کنید. لازم به ذکر است که موارد بسیاری برای بازاریابی اینترنتی مانند بازاریابی وب، بازاریابی آنلاین و تبلیغ وب سایت وجود دارد.

منبع

سمیرا سپاهی
سمیرا سپاهی

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :