پیج رنک گوگل چیست چیست و چطور محاسبه می شود؟

دسته بندی ها : سئو محمد یاری پور
رتبه گوگل

پیج رنک گوگل چیست چیست و چه نقشی در ارتقا سایت دارد؟ پیج رنک گوگل یک فرمول ریاضی است که با بررسی کمیت و کیفیت سایر صفحات پیوند دهنده به آن ، “ارزش یک صفحه” را آنالیز می کند.

هدف پیج رنک گوگل تعیین اهمیت نسبی یک صفحه وب مشخص در یک شبکه (یعنی شبکه جهانی وب) است.

هدف پیج رنک گوگل چیست

بنیانگذاران Google ، سرگئی برین و لری پیج، پیج رنك را در سال 1997 به عنوان بخشی از یك پروژه تحقیقاتی در دانشگاه استنفورد ابداع كردند. آنها انگیزه خود را به شرح زیر شرح دادند:

”  هدف اصلی ما ارتقاء کیفیت موتورهای جستجوگر وب است. “

این ما را به یک نکته مهم می رساند:

موتورهای جستجو همیشه به اندازه Google امروز کارآمد نبوده و موتورهای جستجوی اولیه مانند یاهو و Altavista اصلاً خوب کار نمی کنند.

ارتباط نتایج جستجوی پیج رنک گوگل تاثیر مطلوب زیادی را در دنیای وب گذاشت.

این مواردی است که سرگئی و لری در مقاله اصلی خود درباره وضعیت موتورهای جستجو گفتند:

    هرکسی که اخیراً از موتور جستجو استفاده کرده است می تواند به راحتی شهادت دهد که کامل بودن این شاخص تنها عامل کیفیت نتایج جستجو نیست. “نتایج ناخواسته” معمولاً هر نتیجه ای را که کاربر علاقه مند باشد شستشو می دهد. “

گوگل پیج رنک

ایده پیج رنک

پیج رنک گوگل با استفاده از نمودار “استناد (پیوند) وب” ، که این نویسنده او را به عنوان “منبع مهمی که تاکنون در موتورهای جستجوی وب موجود استفاده نشده است ، برطرف کرد.

این ایده از روش سنجش دانشمندان از اهمیت “مقالات علمی” الهام گرفته شده است. یعنی با نگاهی به تعداد مقالات علمی دیگر که به آنها مراجعه می کنند. سرگئی و لری این مفهوم را در پیش گرفته و با ردیابی منابع (پیوندها) بین صفحات وب ، آن را در وب اعمال کردند.

این روش آنقدر مؤثر بود که اساس موتور جستجو اکنون به عنوان گوگل شناخته شده و هنوز وجود دارد.

پیج رنک گوگل چگونه کار می کند؟

در اینجا فرمول کامل PageRank (و توضیحات) از مقاله اصلی منتشر شده در 1997 آورده شده است:

    فرض می کنیم که صفحه A دارای صفحات T1… Tn است که به آن اشاره می کند. پارامتر d یک عامل میرایی است که می تواند بین 0 تا 1 تنظیم شود. ما معمولاً d را به 0.85 تنظیم می کنیم. در قسمت بعدی جزئیات بیشتری در مورد d وجود دارد. همچنین C (A) به عنوان تعداد پیوندهای خارج از صفحه A تعریف شده است.

گوگل پیج رنک صفحه A به شرح زیر است:

    PR (A) = (1 ‑ d) + d (PR (T1) / C (T1) +… + PR (Tn) / C (Tn))

    توجه داشته باشید که PageRanks توزیع احتمالی را از طریق صفحات وب تشکیل می دهد، بنابراین مجموع PageRanks همه صفحات وب، یکی خواهد بود.

Google هنگام محاسبه پیج رنک یک صفحه وب سه عامل را در نظر می گیرد که عبارتند از:

    کمیت و کیفیت صفحات پیوند ورودی

    تعداد پیوندهای خروجی در هر صفحه پیوند

    گوگل پیج رنک هر صفحه پیوند دهنده

احتمالات در گوگل پیج رنک

فرمول گوگل پیج رنک همچنین دارای یک اصطلاح “عامل میرایی” است که احتمال یک کاربر تصادفی را که با کلیک بر روی پیوندها در هنگام مرور وب ، شبیه سازی می کند، در نظر می‌گیرد. در حقیقت احتمال کلیک بر روی یک پیوند در صفحه اول سایت شما بسیار زیاد است. اما احتمال اینکه شما پس از کلیک روی پیوند در صفحه بعدی نیز روی یک لینک کلیک کنید کمی پایین می‌آید و این موضوع همینطور ادامه دارد.

منبع

محمد یاری پور
محمد یاری پور

مدیر وب سایت امن اس اس ال با 15 سال سابقه فعالیت در زمینه وب ، امنیت ، هاست و دامنه و گواهینامه ssl

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :