بازاریابی و فروش

دسته بندی ها : سئو الهام شیردل
بازاریابی
مارکتینگ
بازاریابی و فروش

تا حالا از خودتان پرسیده‌اید تفاوت میان بازاریابی و فروش چیست؟ اگر جوابتان مثبت است، جای درستی آمده‌اید. در این مقاله قصد داریم به طور کامل به تفاوت میان برنامه‌ی بازاریابی و استراتژی فروش بپردازیم.

دلیل اصلی ابهام در این مورد، شباهت زیاد بین فعالیت‌های فروش و تلاش‌های بازاریابی است پس جای تعجب چندانی نیست که این دو با هم اشتباه گرفته شوند. برای این که دید بهتری پیدا کنید می‌توانید آن‌ها را مثل اینترنت و ایمیل تصور کنید، دو تکنولوژی کاملا متفاوت که در کنار هم وجود دارند.

اغلب مواقع هدف بازاریاب‌ها ایجاد شرایطی است که نمایندگان فروش شما از آن استفاده نموده و مخاطبانتان را به مشتری دائمی تبدیل کنند. نکته گیج‌کننده اینجاست که گاهی نمایندگان فروش از متدهای بازاریابی (مثل پیشنهادات ویژه یا هدایای رایگان) استفاده می‌کنند تا توجه مشتریان بالقوه را به خدمات یا محصولات شرکت شما جلب کنند.

بهتر است به خاطر داشته باشید که علاوه بر تفاوت‌های بین این دو، شباهت‌های میانشان هم اهمیت زیادی دارد. هر دوی این استراتژی‌ها هدف پیشرفت و گسترش کسب و کار شما و ایجاد ارتباط بین مشتریان را دنبال می‌کنند. و خبر خوب این است که ما اینجا هستیم تا هر چه لازم دارید را به شما آموزش بدهیم.

تفاوت بین بازاریابی و فروش

بازاریابی چیست؟

یک تعریف خیلی خوب برای شما داریم: بازاریابی در تلاش است تا مردم را نسبت به خدمات یا محصولات شما علاقمند کند، ولی فروش انحصارا بر فروختن این محصولات و خدمات تمرکز دارد، ولی بازاریابی لزوما کاری با بحث فروش ندارد. برای مثال تیم بازاریابی شما اغلب منابع زیادی را در راه جلب توجه به سمت شرکت شما هزینه می‌کند و تلاشی برای فراهم کردن مقدمات یک فروش بزرگ انجام نمی‌دهند.علاوه بر این تیم‌های بازاریابی زمان و توجه خود را به وظایف نامحسوس و بهبود آوازه‌ی برند یا برقراری کمپین‌های تبلیغاتی معطوف می‌کنند.

بازاریابی

تیم‌های فروش معمولا براساس تعداد فروش‌های موفق ارزیابی می‌شوند ولی ارزیابی تیم بازاریاب زوایا و جنبه‌های مختلفی دارد.

نکته مهم دیگری که باید در نظر داشته باشید این است که بازاریابی رویکردها و کانون‌های مختلفی دارد. بیشتر کمپین‌های بازاریابی در دو دسته‌ی اصلی قرار می‌گیرند:

بازاریابی برون‌گرا (Outbound)

این روش قدیمی بازاریابی از طریق تبلیغات و تکنیک‌های ناخوانده در برابر دید مردم قرار می‌گیرد. با این که این روش هنوز در بازاریابی مردن جایگاه خودش را حفظ کرده ولی قطعا تنها راه‌حل و جامع‌ترین روش نیست. برخی از معمول‌ترین روش‌های بازاریابی دوردست شامل موارد زیر می‌شوند:

 • تبلیغات تلویزیونی
 • بیلبوردهای تبلیغاتی
 • ایمیل مستقیم
 • تبلیغات مجلات

بازاریابی درون‌گرا (Inbound)

این شیوه‌ی جدید بازاریابی شامل تهیه‌ی محتواهای جذاب تبلیغاتی برای غافلگیر و سرگرم کردن مخاطبان است. هرچند این روش توسط بازاریابی دیجیتال ایجاد شده ولی همه‌ی آن را دربرنمی‌گیرد. مثال‌هایی از این نوع بازاریابی عبارتند از:

 • بازاریابی محتوایی
 • بازاریابی از طریق شبکه‌های اجتماعی
 • بازاریابی ایمیلی
 • بهینه‌سازی موتور جستجو

فروش چیست؟

اگر کارتان را به درستی انجام دهید، درواقع فروش تقاضا از مردم برای سرمایه‌گذاری روی شماست. شما با برقراری ارتباط با مشتریان بالقوه‌ی خود، از آن‌ها می‌خواهید کیف پول خود را بیرون آورده و پولشان را تقدیم‌تان کنند.

مارکتینگ
بازاریابی و فروش

هدف شما باید ایجاد روندی باشد که تیم فروش آن را در پیش گرفته و مشتریان بالقوه را برای سرمایه‌گذاری بر شما ترغیب کند. برای انجام این کار از یک روش چهار مرحله‌ای استفاده می‌کنیم:

قدم اول:

از مشتریان خود بخواهید سرمایه‌گذاری اولیه را با شما انجام دهند.

قدم دوم:

ترغیبشان کنید که نسبت به شما متعهد شوند، حتی اگر این تعهد در حد یک دوره آزمایشی رایگان باشد.

قدم سوم:

آنقدر در مشتریان خود احساس اعتماد ایجاد کنید که برای سرمایه‌گذاری آماده شوند. برای ایجاد اعتماد به صورت مداوم با آن‌ها ارتباط داشته و ثابت کنید که به محصولات یا خدمات شما نیاز دارند. این نقطه، همان نقطه‌ای است که فروش و بازاریابی تلاقی پیدا می‌کنند زیرا این ارتباط شاید به سادگی بازاریابی محتوایی باشد. نکته‌ی کلیدی در شناخت نسبت به مخاطب هدف نهفته است.

قدم چهارم:

پیگیری، پیگیری، پیگیری

هیچوقت ریسک نکنید و اعتمادی که به سختی به دست آورده‌اید را از دست ندهید. به مخاطبانتان اثبات کنید که محصولات شما مشکلاتشان را برطرف کرده و زندگی ساده‌تری را به ارمغان می‌آورند.

بازاریابی
بازاریابی

بازاریابی و فروش را درکنار هم نگه دارید

حالا که تفاوت میان بازاریابی و فروش را به خوبی می‌دانید، وقت آن است که مطمئن شوید استراتژی‌های فروش و بازاریابی‌تان در کنار هم قرار دارند.

به کسب و کارتان به چشم یک ماشین در حال نگاه کنید. وقتی در حال رانندگی هستید، باید حواستان به آینه‌ها باشد، دنده عوض کنید و بسیاری کارهای دیگر تا به صورت ایمن به مقصد برسید.

بازاریابی معادل فروش نیست ولی این دو با هم کار می‌کنند. با بازاریابی و فروش به صورت موضوعات جداگانه ولی موازی برخورد کنید.برای درک بهتر لازم است متد #R3MAT را بیاموزید.

متد #R3MAT

در این متد یک قانون طلایی وجود دارد: الزام برقراری ارتباط با مردم در مکان مناسب با پیام مناسب در زمان مناسب.

از طریق هماهنگی هر محتوای منتشر شده با این متد، اطمینان حاصل می‌کنید که پشت هر فعالیت شما، هدفی نهفته است. این روش نه تنها ابزاری کارآمد برای تولید بازاریابی محتواست، بلکه باعث می‌شود تیم فروش‌تان پیش از برقراری تماس با مشتریان بالقوه‌تان، از صحت مطالب عنوان شده مطمئن شوند.

آیا در زمان مناسبی در حال برقراری ارتباط هستید؟

آیا ارسال ایمیل بهتر نیست؟

وقتی به این سوالات فکر کنید، احتمال ایجاد یک جامعه‌ی کوچک از مشتریان دائمی وفادار به شرکتتان و در نتیجه دریافت سود دائمی را به طور چشمگیری افزایش می‌دهید. همچنین چرخه‌ی فروش قابل اتکاتری خواهید داشت، بازدهی‌تان افزایش و در نتیجه خرج‎‌های بیهوده کاهش پیدا می‌کنند و نتیجه قطعا بهتر و دلپذیرتر خواهد بود.

نتیجه

حالا که اطلاعات لازم و کافی در مورد بازاریابی و فروش را کسب نموده‌اید، زمان آن فرارسیده که استراتژی‌های فروش و بازاریابی خود را بازنگری کرده و مطمئن شوید که به خوبی و در کنار هم باعث پیشرفت کسب و کارتان خواهند شد.

خبر خوب این است که هیچوقت برای مدزنیزه کردن تیم فروش و بهبود استراتژی بازاریابی دیر نیست. در واقع با صرف یک یا دو ماه زمان و بازنگری استراتژی‌های شرکتتان در راستای رسیدن به اهداف تعیین شده، به طرز چشمگیری عملکرد شرکت خود را بهبود داده و مشتریان راضی‌تر و وفادارتری خواهید داشت.

منبع

الهام شیردل
الهام شیردل

کارشناسی ارشد برق، نانوالکترونیک

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :