ترافیک وب سایت چیست؟

دسته بندی ها : سئو پروین کاظمی منش
ترافیک وب سایت

ترافیک وب سایت چیست؟ ترافیک وب سایت به معنی کاربران وب است که از یک وب سایت بازدید می‌کنند. ترافیک وب سایت با واحد بازدیدها اندازه‌گیری می‌شود و یک روش معمول برای سنجش اثربخشی کسب و کار آنلاین در جذب مخاطب است.

دلیل اهمیت ترافیک وب سایت چیست؟

هنگامی که تجارت الکترونیکی در دهه 1990 آغاز شد، معیار ترافیک وب سایت برای اولین بار به عنوان مهم‌ترین وسیله برای تعیین محبوبیت یک وب سایت در نظر گرفته شد، زیرا سایر معیارها برای سنجش موفقیت آنلاین هنوز وجود نداشتند. با صرفه‌جویی در بازاریاب‌های دیجیتال، تجزیه و تحلیل عملکرد یک وب سایت بسیار جامع‌تر شد.

تحلیل‌گران دیگر فقط نمی‌پرسند “چند نفر از وب سایت بازدید کرده‌اند؟” اکنون موارد زیر نیز به همان اندازه (و حتی بیشتر) برای تجزیه و تحلیل اهمیت دارند:

 • کاربران چه مدت ماندند؟ درصورتی که کاربران پس از چند ثانیه وب سایت را ترک کنند، در نهایت ایجاد ترافیک بی‌معنی است. معیارهایی مانند نرخ جستجو و زمانی که در صفحه می‌گذرانند، تصویری از رفتار کاربران را ارائه می‌دهد.
 • چه تعداد از کاربران خرید کرده‌اند؟ برای شکوفایی یک تجارت آنلاین، به مخاطبان زیادی نیاز دارید. اما این مخاطبان باید مناسب نیز باشند. تعیین اینکه چه تعداد کاربر محصولات را خریداری می‌کنند، که معمولاً با نرخ تبدیل اندازه‌گیری می‌شود، نشان می‌دهد که آیا یک تجارت الکترونیکی بطور موثری برای عرضه محصولات بازاریابی می‌کند یا خیر.
 • هزینه وارد کردن بازدید کننده چقدر است؟ ترافیک وب سایت در حالت معمول رایگان است، اما بسیاری از فروشگاه‌های آنلاین برای پشتیبانی و رشد تجارت خود به ترافیک پرداخت‌شده – مانند PPC یا شرکت‌های وابسته اعتماد می‌کنند. هزینه خرید مشتری (CAC) و هزینه هر خرید (CPA) مسلماً دو معیار مهم تجارت الکترونیک هستند. هنگامی که با AOV (مقدار متوسط ​​سفارش) و CLV (ارزش مادام‌العمر مشتری) تعادل ایجاد شود، یک کسب و کار می‌تواند هزینه تبلیغات خود را در صورت لزوم ارزیابی و تنظیم کند.

مثال ترافیک وبسایت

ترافیک وب سایت تنها فاکتور برای اندازه‌گیری عملکرد تجارت الکترونیکی نیست اما یک نقطه شروع عالی برای تعیین محبوبیت و آمار بازدید یک وب سایت است. دو تجارت الکترونیکی ناکارآمد و متضاد را در نظر بگیرید:

 1. وب سایت الف: فراخوان موثر و توصیفات موجز و در عین حال گویای محصولات، درصد بالایی از بازدیدکنندگان را به خرید سوق می‌دهد، اما بازدید کمتری دارند.

500 بازدید ماهانه ×40 فروش = 8٪ نرخ تبدیل (CR)

 • وب سایت ب: در لیست‌های جستجوی گوگل رتبه‌بندی بالایی دارد، محتوای قابل قبولی را ارائه می‌دهد و تبلیغات پولی را به ارمغان می‌آورد. آن‌ها در زمینه ترافیک وب سایت فوق‌العاده عمل می‌کنند، اما تعداد کمتری از بازدیدکنندگان را به مرحله خرید می‌رسانند.

5000 بازدید × 40 فروش = 0.8٪ نرخ تبدیل (CR)

جمع‌بندی

این مثال نشان می‌دهد که چرا نمی‌توان معیارهای بازاریابی مانند ترافیک وب سایت را به تنهایی در نظر گرفت. دو وب سایت متضاد همان نتیجه را کسب می‌کنند، زیرا آن‌ها نمی‌توانند از آنچه به خوبی انجام می‌دهند، استفاده کنند. تمرکز بر یک معیار که در آن برتر هستند، باعث می‌شود نقاطی که نیاز به پیشرفت دارند را نادیده بگیرند. با مطالعه کلی و بهینه‌سازی زمینه‌های عملکرد، فروشگاه‌های تجارت الکترونیک ضمن به حداکثر رساندن درآمد، بهترین تجربه ممکن را به مشتریان خود ارائه می‌دهند.

منبع

پروین کاظمی منش
پروین کاظمی منش

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :