گوگل آنالیتیکس و مزایای آن

دسته بندی ها : سئو محمد یاری پور
google analytics چیست

google analytics چیست؟ افرادی که از وب سایت شما بازدید می کنند دو نوع هستند: کسانی که قبلاً هرگز به وب سایت شما نرفته اند و کسانی که قبلا به آن مراجعه کرده اند. در Google Analytics، این مورد معمولا تفاوت بین بازدیدکنندگان جدید و بازدیدکنندگان است و هنگامی که می خواهید بفهمید چه کسی به وب سایت شما می آید، داده های مفیدی ارائه می دهد.

اما یک نکته مهم وجود دارد: داده های گوگل آنالیتیکس 100٪ قابل اعتماد نیستند و هر آنچه را که لازم دارید واقعاً به شما نمی گویند.

دلیل حضور کاربران در google analytics چیست؟

به طور کلی، کاربران بازدیدکنندگانی هستند که در یک بازه زمانی مشخص یک Session با وب سایت یا برنامه شما آغاز کرده اند. وقتی وارد حساب گوگل آنالیتیکس خود می شوید، اولین معیار مشاهده تعداد کاربران است که بسته به بازه زمانی انتخاب شده شما متفاوت است (امروز، دیروز، 7 روز گذشته و غیره).

تفاوت کاربران جدید در مقابل کاربران بازگشتی در google analytics چیست؟

طبق قطعه ردیابی Google، کاربران جدید کاربرانی هستند که هرگز به وب سایت شما مراجعه نکرده اند. کاربران بازگشتی قبلاً از سایت شما بازدید کرده اند.

وقتی شخصی وب سایت شما را مشاهده می کند، قطعه ردیابی Google به دنبال یک کوکی ردیابی در دستگاه او است:

    اگر کوکی موجود نباشد، Google یکی ایجاد می کند و این کاربر را “کاربر جدید” می داند

    اگر کوکی وجود داشته باشد، Google این کاربر را “بازگشت” می داند و جلسه جدیدی را شروع می کند

google analytics چیست

چگونه می توان کاربران در گوگل آنالیتیکس را مشاهده کرد؟

چندین گزارش در گوگل آنالیتیکس وجود دارد که معیارها و رفتار کاربر را در وب سایت شما تجزیه و تحلیل می کند و ما دو مورد از رایج ترین ها را انتخاب کردیم:

گزارش مروری مخاطبان

گزارش Audience Overview در گوگل آنالیتیکس نمای بالایی از تعداد کاربران و کاربران جدیدی را که در یک بازه زمانی خاص به سایت شما رسیده اند ارائه می دهد.

در این نمای کلی سطح بالا همچنین می توانید مشاهده کنید:

     تعداد جلسات برای هر کاربر (جلسات مدت زمانی است که کاربر به طور فعال با وب سایت شما درگیر است)

     تعداد بازدید صفحه (مواردی که صفحه ای از وب سایت شما در مرورگر بارگیری یا بارگیری مجدد می شود)

     تعداد صفحات هر جلسه

     میانگین مدت زمان جلسه

     نرخ پرش (اندازه ای از جلسات تک صفحه ای که کاربر در آن سایت بر روی سایت شما قرار می گیرد و بدون تعامل بیشتر از آنجا خارج می شود)

     یک نمودار دایره ای از بازدیدکنندگان جدید در مقابل شما

گزارش بازدید کننده جدید در مقابل بازگشت

در گوگل آنالیتیکس در بخش مخاطب> رفتار، افرادی که از وب سایت شما بازدید می کنند تحت عنوان User Type در موارد زیر دسته بندی می شوند:

     کاربر جدید (برای اولین بار)

     بازگشت کاربر

در این گزارش، از کلمات “کاربر” و “بازدید کننده” به عنوان مترادف استفاده شده است، اما کمی تفاوت فنی وجود دارد. مجموع بازدیدکنندگان جدید + بازگشت با تعداد کل کاربران یکسان نیست، به این دلیل که یک کاربر ممکن است در طول دوره گزارش چندین بار از سایت شما بازدید کند، که باعث می شود آنها هر دو یک بازدید کننده جدید باشند ( در اولین بازدید خود) و بازگشت (در هر بازدید بعدی).

منبع

محمد یاری پور
محمد یاری پور

مدیر وب سایت امن اس اس ال با 15 سال سابقه فعالیت در زمینه وب ، امنیت ، هاست و دامنه و گواهینامه ssl

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :