همه چیز درباره بیت کوین

دسته بندی ها : سئو نفیسه رفیع پور
بیت کوین

بیت کوین یک ارز دیجیتال است که در ژانویه 2009 ایجاد شد. این ایده از ایده های ارائه شده در مقاله سفید توسط Satoshi Nakamoto مرموز و مستعار پیروی می کند. هویت شخص یا افرادی که این فناوری را ایجاد کرده اند هنوز یک معما است.

بیت کوین نوید هزینه های معامله کمتر از مکانیسم های پرداخت آنلاین سنتی را می دهد و برخلاف ارزهای صادرشده توسط دولت ، توسط یک مرجع غیرمتمرکز اداره می شود.

بیت کوین نوعی ارز رمزنگاری شده است. هیچ بیت کوین فیزیکی وجود ندارد، فقط تعادل موجود در یک دفتر عمومی است که همه به آن دسترسی شفاف دارند. تمام معاملات بیت کوین توسط مقدار زیادی قدرت محاسباتی تأیید می شود.

توسط هیچ بانک یا دولتی صادر و یا پشتیبانی نمی شود و به عنوان یک کالا ارزش ندارند. علی رغم اینکه قانونی برای آن نیست، اما بسیار محبوب است و صدها ارز رمزنگاری شده دیگر را راه اندازی کرده است که در مجموع به آنها  altcoins گفته می شود. بیت کوین معمولاً “BTC” مخفف می شود.

تعریف تخصصی بیت کوین

برای شروع ، مهم است که بیت کوین را بفهمید.

بیت کوین درواقع خطوطی از رمزهای رایانه ای می باشد که ارزش پولی دارد. این رمزها با رایانه های بسیار قوی و مصرف انرژی برق بالا تولید و در جایی به نام بلاک چین ذخیره آن را ذخیرع می نمایند.

از نظر استعاره، یک بلاکچین را می توان مجموعه ای از بلوک ها دانست که در هر بلوک مجموعه ای از معاملات وجود دارد.

پروتکل های غیر متمرکز و بلاکچین Bitcoin برای تأیید یک معامله به همه گره ها نیاز دارند. از آنجا که این رایانه ها در سرتاسر جهان پخش شده و توسط افراد مختلفی اداره می شوند ، هک شدن یا خراب شدن آن بسیار دشوار تلقی می شود.

تاریخچه بیت کوین

چتان چاولا، استادیار کارآفرینی در کالج مرکزی شمالی در ناپرویل، ایلینوی، می گوید: ایده پشت بیت کوین در 31 اکتبر 2008، در عمق بحران مالی توسط شخصی نام مستعار به نام Satoshi Nakamoto به جهان معرفی شد.

در 18 آگوست 2008، نام دامنه bitcoin.org ثبت شد. همان سال، در 31 اکتبر، یک مقاله سفید که توسط شخصی با نام قلم Satoshi Nakamoto منتشر شد که در آن بیت کوین قول توانایی انجام معاملات بدون دولت را داد، با تکیه بر امضاهای دیجیتال و سکه های دیجیتال به جای ارزهای متمرکز صادر شده توسط دولت.

بیت کوین در سال 2009 به عنوان اولین ارز غیرمتمرکز ساخته شده با فناوری Blockchain ایجاد شد. در تاریخ 3 ژانویه 2009، بلاکچین با استخراج اولین بلوک به نام بلوک ژنتیک آغاز شد. اولین معامله آزمایشی حدود یک هفته بعد انجام شد.

تاریخچه قیمت بیت کوین

تاریخ بیت کوین عمدتا یکی از رشد های نجومی است که با چند تغییر شدید قیمت نقطه گذاری می شود.

در فوریه 2011، قیمت بیت کوین از آستانه 1 دلار عبور کرد. برای چند سال اول با رشد، قیمت آن زیر 2 دلار بود و در ژوئن 2011، اولین حباب خود را به ثمر رساند و به حدود 31 دلار رسید.

تقریباً دو سال بعد، در آوریل 2013، بیت کوین به 200 دلار رشد پیدا کرد. در پایان ماه نوامبر همان سال، ارزش آن بیش از 1000 دلار بود سپس در نوامبر 2017 با ده برابر افزایش به 10 هزار دلار رسید البته بالاترین قیمت بیت کوین در اواسط دسامبر 2017 حدود 19،650 دلار ثبت شده است.

در نهایت امروز ارزش یک بیت کوین کمی کمتر از 12000 دلار می باشد.

راه های دریافت بیت کوین

سه راه اصلی برای دریافت بیت کوین وجود دارد:

1- شما می توانید Bitcoins را با استفاده از پول “واقعی” خریداری کنید.

2- شما می توانید چیزهایی بفروشید و به مردم اجازه دهید با Bitcoins پول شما را پرداخت کنند.

3- می توان آنها را با استفاده از رایانه ایجاد کرد.

کیف پول بیت کوین

بیت کوین در کیف پول ذخیره می شود اما برخلاف، مثلاً یک حساب PayPal، این “کیف پول ها” در واقع خود بیت کوین ها را ذخیره نمی کنند.

با وجود پیاده سازی ها و قالب های مختلف، به طور کلی کیف پول ها حاوی یک کلید عمومی هستند که برای دریافت بیت کوین استفاده می شود (مشابه شماره حساب بانکی) و همچنین دارای یک کلید خصوصی است که برای تأیید اینکه شما در واقع مالک بیت کوین هایی هستید می باشد.

نحوه ارسال بیت کوین

برای ارسال و دریافت بیت کوین، به کیف پول بیت کوین نیاز دارید. روند دقیق ممکن است در هر کیف پول متفاوت باشد، اما در کل تقریباً یکسان است. به نظر می رسد این کار به راحتی استفاده از برنامه های انتقال پول دیگر باشد.

شما از کیف پول بیت کوین خود برای انتخاب نوع ارزی که می خواهید ارسال کنید (در این مورد بیت کوین) استفاده کنید، ای دی مخصوص گیرنده و مبلغی را که می خواهید ارسال کنید وارد می کنید، هزینه های معامله را پرداخت کنید و سپس دکمه ارسال را انتخاب خواهید کرد.

بیت کوین

امنیت Bitcoin

هر معامله ای به صورت عمومی ثبت می شود بنابراین کپی کردن بیت کوین، ساخت معاملات جعلی یا خرج کردن مواردی که متعلق به شما نیست بسیار دشوار خواهد بود.

خطرات مرتبط با بیت کوین چیست؟

سه خطر اصلی مربوط به خرید و داشتن بیت کوین است:

1- ممکن است بعد از خرید بیت کوین، ارزش آن کاهش یابد.

2- شخصی می تواند به کلید خصوصی شما دسترسی پیدا کند و بیت کوین شما را بگیرد.

3- ممکن است کلید خصوصی خود را که به شما امکان می دهد به بیت کوین خود دسترسی پیدا کنید، گم کنید.

اولین خطر که در اصل همان ریسکی است که با انجام هر نوع سرمایه گذاری همراه است. چه در حال خرید سهام، اوراق قرضه، صندوق های سرمایه گذاری، شاخص ها و یا وام های قرض الحسنه باشید، این احتمال وجود دارد که ارزش سرمایه گذاری شما کاهش یابد یا طرف مقابل به شما پس ندهد. حتی ممکن است کل سرمایه خود را از دست بدهید.

دومین خطر بهترین راه برای ایمن نگه داشتن بیت کوین این است که کلید خصوصی خود را در دستگاه یا برنامه ای که به اینترنت متصل نیست، یا به صورت غیر دیجیتالی، مانند نوشتن روی دفترچه یادداشت، ذخیره کنید.

و اما سومین خطر برخی از افراد ترجیح می دهند بیت کوین خود را در یک کیف پول دیجیتال آنلاین نگه دارند، به ویژه اگر آنها مکرراً در حال خرید و فروش ارز باشند.

در مقابل افرادی هستند که بسیاری از بیت کوین های موجود در سیستم خود را در فضای سخت افزاری (افلاین) نگه می دارند و فقط درصد کمی از آن را در فضای ذخیره سازی گرم (متصل به اینترنت) قرار می دهند.

برترین رمز ارزهای دیجیتال

اگرچه ممکن است بیت کوین ارز اصلی دیجیتال باشد، از آن زمان دیگر ارزهای دیگری ایجاد شده است. با این حال ، بیت کوین از چندین جهت موفق شده است که منحصر به فرد باقی بماند.

1= Ethereum (ETH)

اولین جایگزین بیت کوین در لیست ما، Ethereum، یک پلت فرم نرم افزاری غیرمتمرکز است که امکان ساخت و اجرای قراردادهای هوشمند و برنامه های غیرمتمرکز (DApps) را بدون هیچ گونه خرابی، تقلب، کنترل یا تداخل شخص ثالث فراهم می کند.

هدف در پشت Ethereum ایجاد مجموعه ای غیرمتمرکز از محصولات مالی است که هر کسی در دنیا می تواند دسترسی آزاد داشته باشد، صرف نظر از ملیت، قومیت و مذهب.

این جنبه باعث می شود که برای افرادی در برخی کشورها جذاب تر باشد، زیرا افرادی که فاقد زیرساخت های دولتی و شناسه های دولتی هستند می توانند به حساب های بانکی، وام ها، بیمه یا انواع محصولات مالی دیگر دسترسی پیدا کنند.

 • از ژانویه 2021، Ethereum (ETH) دارای کلاهک بازار 138.3 میلیارد دلار و ارزش توکن 1218.59 دلار بود.
2_ Litecoin (LTC)

Litecoin که در سال 2011 راه اندازی شد، از جمله اولین ارزهای رمز پایه ای بود که ردپای بیت کوین را دنبال کرد و اغلب از آن با عنوان “نقره به طلای بیت کوین” یاد می شود. این توسط چارلی لی، فارغ التحصیل MIT و مهندس سابق گوگل ایجاد شده است.

Litecoin مبتنی بر یک شبکه پرداخت جهانی منبع باز است که توسط هیچ مرجع مرکزی کنترل نمی شود و از “scrypt” به عنوان اثبات کار استفاده می کند، که می تواند با کمک پردازنده های مصرفی رمزگشایی شود.

اگرچه Litecoin از بسیاری جهات مانند بیت کوین است، اما سرعت تولید بلوک آن سریعتر است و از این رو زمان تأیید تراکنش سریع تری را ارائه می دهد.به غیر از توسعه دهندگان، تعداد بیشتری از بازرگانان که Litecoin را قبول می کنند وجود دارد.

 • از ژانویه 2021، سقف بازار Litecoin 10.1 میلیارد دلار و ارزش توکن 153.88 دلار بود که این ششمین ارز رمزنگاری شده در جهان است.
3_ Cardano (ADA)

Cardano یک ارز رمزنگاری شده “اثبات سهام ما” است که با رویکرد تحقیق محور توسط مهندسان، ریاضیدانان و کارشناسان رمزنگاری ایجاد شده است. این پروژه توسط چارلز هوسكینسون، یكی از پنج عضو بنیانگذار اولیه Ethereum، بنیان گذاشته شد. پس از اختلاف نظر در جهت اتریوم، او رفت و بعداً به ایجاد کاردانو کمک کرد.

تیم پشتیبان کاردانو زنجیره بلوک خود را با آزمایشات گسترده و تحقیقات بررسی شده توسط همکاران ایجاد کرد. محققان این پروژه بیش از 90 مقاله در مورد فناوری بلاکچین در طیف وسیعی از موضوعات نوشته اند که این تحقیق ستون فقرات کاردانو است.

 • از ژانویه 2021 ، سرمایه کاردانو 9.8 میلیارد دلار است و یک ADA با قیمت 0.31 دلار معامله می شود.
4_ Polkadot (DOT)

Polkadot یک ارز رمزنگاری شده منحصر به فرد برای اثبات سهام است که هدف آن ایجاد همکاری بین سایر زنجیره های بلوک می باشد. پروتکل آن برای اتصال بلاکچین های مجاز و غیرمجاز و همچنین سخنرانی ها طراحی شده است تا به سیستم ها اجازه دهد زیر یک سقف با هم کار کنند.

جز component اصلی Polkadot زنجیره رله آن است که امکان همکاری شبکه های مختلف را فراهم می کند. همچنین این امکان را برای “parachains” یا بلاک چین های موازی با نشانه های بومی خود برای موارد استفاده خاص فراهم می کند.

 • از ژانویه 2021، سرمایه بازار Polkadot 11.2 میلیارد دلار است و یک DOT با 12.54 دلار معامله می شود.
5_ Bitcoin Cash (BCH)

Bitcoin Cash  جایگاه مهمی در تاریخ altcoins دارد زیرا یکی از قدیمی ترین و موفق ترین فورک های سخت بیت کوین اصلی است. در دنیای ارزهای رمزنگاری شده، یک فورک در نتیجه بحث و مجادله بین توسعه دهندگان و استخراج کنندگان اتفاق می افتد.

BCH در ماه اوت سال 2017 زندگی خود را در نتیجه یکی از این شکاف ها آغاز کرد. بحثی که به ایجاد BCH منجر شد مربوط به بحث مقیاس پذیری بود.

شبکه بیت کوین محدودیتی در اندازه بلوک ها دارد: یک مگابایت (MB). BCH اندازه بلوک را از یک مگابایت به هشت مگابایت افزایش می دهد، با این ایده که بلوک های بزرگتر می توانند تراکنش های بیشتری را درون خود داشته باشند و بنابراین سرعت تراکنش افزایش می یابد.

همچنین تغییرات دیگری ایجاد می کند، از جمله حذف پروتکل شاهد تفکیک شده که فضای مسدود را تحت تأثیر قرار می دهد.

 • از ژانویه 2021 ، کلاه BCH 8.9 میلیارد دلار و ارزش هر رمز 513.45 دلار داشت.
6_ Stellar (XLM)

Stellar یک شبکه بلاکچین باز است که برای ارائه راه حل های سازمانی با اتصال موسسات مالی به منظور انجام معاملات بزرگ طراحی شده است.

معاملات عظیم بین بانک ها و شرکت های سرمایه گذاری که به طور معمول چندین روز به طول می انجامد، تعدادی از واسطه ها و هزینه های زیادی را در بر می گیرند، اکنون می توان تقریباً بلافاصله و بدون هیچ واسطه ای انجام داد و برای کسانی که معامله می کنند هزینه زیادی ندارد.

در حالی که Stellar خود را به عنوان یک بلاکچین سازمانی برای معاملات سازمانی معرفی کرده است، اما هنوز هم یک بلاکچین باز است که توسط هر کسی قابل استفاده است. این سیستم امکان معاملات مرزی بین هر ارز را فراهم می کند. واحد پول بومی Stellar Lumens (XLM) است.

 • سرمایه Stellar Lumens ، 6.1 میلیارد دلار است و از ژانویه 2021، 0.27 دلار ارزیابی می شود.

Chainlink یک شبکه اوراکل غیرمتمرکز است که فاصله بین قراردادهای هوشمند مانند قراردادهای Ethereum و داده های خارج از آن را از بین می برد زیرا خود بلاکچین ها توانایی اتصال به برنامه های خارجی را به روشی مطمئن ندارند.

 • از ژانویه 2021، سرمایه بازار Chainlink 8.6 میلیارد دلار است و ارزش یک LINK 21.53 دلار است.
8_ Binance Coin (BNB)

Binance Coin یک ارز رمزپایه سودمند است که به عنوان روش پرداخت هزینه های مرتبط با تجارت در بورس Binance عمل می کند. کسانی که از رمز به عنوان وسیله پرداخت صرافی استفاده می کنند می توانند با تخفیف تجارت کنند. بلاک چین Binance Coin همچنین بستری است که صرافی غیرمتمرکز Binance روی آن کار می کند.

 • از ژانویه 2021 ، Binance دارای سرمایه 6.8 میلیارد دلاری بازار است و ارزش یک BNB 44.26 دلار است.
9_ Tether (USDT)

Tether یکی از اولین و محبوب ترین ها در میان گروه های به اصطلاح Stablecoin بود. از آنجا که بیشتر ارزهای دیجیتال، حتی ارزهای اصلی مانند بیت کوین، دوره های متناوب بی ثباتی را تجربه کرده اند، Tether و سایر پول های ثابت سعی در نوسان قیمت ها دارند تا کاربرانی را که ممکن است محتاط باشند جلب کنند.

قیمت Tether مستقیماً به قیمت دلار آمریکا گره خورده است. این سیستم به کاربران این امکان را می دهد تا انتقال ارز از ارزهای رمزپایه دیگر به دلار آمریکا را به موقع تر از تبدیل واقعی به ارز معمولی انجام دهند.

 • در ژانویه سال 2021، Tether سومین ارز رمزنگاری شده بزرگ با سقف بازار بود، با کل سقف بازار 24.4 میلیارد دلار و ارزش توکن 1.00 دلار.
10_ Monero (XMR)

مونرو یک ارز امن، خصوصی و غیرقابل ردیابی است. این ارز رمزنگاری شده در آوریل 2014 راه اندازی شد و خیلی زود مورد توجه علاقه مندان و جامعه رمزنگاری قرار گرفت. توسعه این ارز رمزنگاری شده کاملاً مبتنی بر اهدا و جامعه است.

Moner با استفاده از تکنیک ویژه ای به نام “امضاهای حلقه ای” حریم خصوصی کامل را امکان پذیر می کند.

 • از ژانویه 2021، مونرو 2.8 میلیارد دلار سقف بازار داشت و ارزش توکن آن 158.37 دلار بود.

جمع بندی:

بیت کوین که در سال 2009 اختراع شد، از نظر ارزش بزرگترین ارز رمزنگاری شده است که توسط Satoshi Nakamoto که نام مستعار شخص یا گروهی مرموز می باشد و هدف این پروژه از بین بردن نیاز به شخص ثالث قابل اعتماد، دموکراتیک کردن پول و اطمینان از ناشناس بودن معاملات است بیان شد.

تمامی معاملاتـ آن توسط مقدار زیادی قدرت محاسباتی تأیید می شود و همچنین توسط هیچ بانک یا دولتی صادر نمی شود یا از آن پشتیبانی نمی شود و بیت کوین های فردی نیز به عنوان یک کالا ارزش ندارند. علی رغم اینکه قانونی نیست، اما بسیار محبوب می باشد و صدها ارز رمزپایه دیگر را راه اندازی کرده است.

منبع

نفیسه رفیع پور
نفیسه رفیع پور

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :