تفاوت لینوکس و ویندوز

دسته بندی ها : متفرقه محمد یاری پور
فرق لینوکس و ویندوز

در رابطه تفاوت لینوکس و ویندوز چقدر اطلاعات دارید؟ دانستن تفاوت این دو می تواند دید شما را نسبت به این دو سیستم عامل محبوب بازتر کند.

لینوکس

لینوکس یک سیستم عامل رایگان و منبع باز است که بر اساس استانداردهای یونیکس ساخته شده است. این برنامه رابط برنامه نویسی و همچنین رابط کاربری سازگار با سیستم های مبتنی بر یونیکس را فراهم کرده و برنامه های متنوعی را فراهم می کند. یک سیستم لینوکس شامل بسیاری از عناصر جداگانه توسعه یافته است و در نتیجه سیستم  Unixکاملاً سازگار و عاری از رمز اختصاصی است.
یک لایه انتزاعی در Linux برای اداره سیستم های مختلف فایل استفاده می شود، اما از نظر کاربران، سیستم فایل مانند درخت فهرست سلسله مراتبی به نظر می رسد. همچنین از سیستم پرونده های شبکه ای، دیوایس گرا و مجازی پشتیبانی می کند.

فضای ذخیره سازی دیسک از طریق حافظه پنهان صفحه که با سیستم های حافظه مجازی ترکیب شده است، قابل دسترسی است. برای به حداقل رساندن تکثیر داده های مشترک در میان فرآیندهای مختلف، سیستم مدیریت حافظه از اشتراک صفحه و کپی کردن استفاده می کند.

ویندوز

ویندوز سیستم عامل مایکروسافت است، هیچ کد منبع بازی ندارد، مایکروسافت آن را به روزرسانی کرده وبیشتر نرم افزارهای آن قابل شارژ هستند.
ویندوز قابل توسعه و قابل حمل است، چندین محیط عملیاتی، چند پردازش متقارن و محاسبات سرور مشتری را پشتیبانی کرده و حافظه پنهان یکپارچه، حافظه مجازی و برنامه ریزی پیشگیرانه را ارائه می دهد.

تفاوت لینوکس و ویندوز

چند تفاوت لینوکس و ویندوز

ویندوز بسیار مستعد ویروس است، اما لینوکس این مشکل را ندارد.
ویندوز یک سیستم عامل محدود بوده و کد منبع آن غیرقابل دسترسی است. برای صاحبان مشاغل، سایر کاربران تجاری و حتی افرادی که هیچ دانش برنامه نویسی رایانه ای ندارند، طراحی شده است واستفاده از آن بسیار آسان است.
تمایز بین بسته لینوکس و ویندوز این است که لینوکس کاملاً رایگان است در حالی که ویندوز بسته قابل فروش و گران است.

ویندوزیک سیستم عامل سفارشی است که در آن فایل متنی ASCII غیرقابل دسترسی است.
در سیستم عامل لینوکس،کاربران به پرونده متنی ASCII دسترسی پیدا می کنند و میتوانند سیستم قربانی شدن کد را بهبود بخشد. از طرف دیگر، در ویندوز، کاربران نمی توانند به فایل متنی ASCII دسترسی پیدا کنند، و این یک سیستم عامل مجاز است.

 در لینوکس از هسته یکپارچه استفاده می شود. در حالی که در ویندوز، از هسته خرد استفاده می شود.

 لینوکس در مقایسه با ویندوز کارآمدتر است. در حالی که کارایی ویندوز کمتر است.

از لینوکس به طور گسترده ای در سیستم های مبتنی بر هدف هک استفاده می شود. در حالی که ویندوز کارایی زیادی در هک کردن ندارد.

لینوکس از امنیت بالایی برخوردار است زیرا تشخیص اشکالات و رفع آنها آسان است در حالی که ویندوز دارای پایگاه کاربری بسیار زیادی است، بنابراین هدف حمله هکرها به سیستم ویندوز قرار می گیرد.

سازگاری با سخت افزارهای قدیمی

لینوکس حتی با سخت افزارهای قدیمی تر سریعتر کار می کند در حالی که ویندوز در مقایسه با لینوکس کندتر است.
لوازم جانبی لینوکس مانند درایوهای سخت، CD-ROM ها، چاپگرها به عنوان فایل در نظر گرفته می شوند در حالی که در ویندوز، دیسک سخت، CD-ROM، چاپگر به عنوان دستگاه در نظر گرفته می شوند.

پرونده های لینوکس با استفاده از پوشه ریشه در یک ساختار درختی مرتب می شوند در حالی که در ویندوز، پرونده ها در پوشه های موجود در درایوهای مختلف داده مانند C: D: E ذخیره می شوند.
در لینوکس شما می توانید 2 پرونده با همان نام را در همان شاخه داشته باشید در حالی که در ویندوز، نمی توانید 2 پرونده را با همان نام در یک پوشه داشته باشید.
در لینوکس می توانید فایل های سیستم و برنامه را در دایرکتوری های مختلف پیدا کنید در حالی که در ویندوز، پرونده های سیستم و برنامه معمولاً در C ذخیره می شوند.

در لینوکس 3 نوع  حساب کاربری وجود دارد

منظم
روت
سرویس

در ویندوز نیز 4 نوع نوع حساب کاربری وجود دارد

مدیر
استاندارد
کودک
مهمان

منبع

محمد یاری پور
محمد یاری پور

مدیر وب سایت امن اس اس ال با 15 سال سابقه فعالیت در زمینه وب ، امنیت ، هاست و دامنه و گواهینامه ssl

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :