5 اشتباه در ساختار سایت و نحوه جلوگیری از آنها

دسته بندی ها : سئو مریم حسین جانی
درباره ی وردپرس

ساختار سایت یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین جنبه‌های استراتژی سئو می‌باشد. ساختار سایت به گوگل ثابت می‌کند کدام یک از صفحات یا مقاله‌ها بیشترین اهمیت را دارند و همچنین در افزایش رتبه سایت نقش مهمی ایفا  می‌کند.طراحی مناسب سایت افزایش بازدید را به همراه خواهد داشت. پس بهتر است آن را به بهترین شکل ممکن و بدون خطایی انجام دهید. با این حال، ایجاد یک ساختار مناسب برای سایت می‌تواند چالش برانگیز باشد پس در این محتوا 5 اشتباه معمول در ساختار سایت و نحوه جلوگیری از آن‌ها را بیان می‌کنیم.

اشتباهات در ساختار سایت

1- مخفی کردن محتواهای بنیادی

مهم‌ترین مقالات سایت شما، همان محتواهای بنیادی هستند که نباید مخفی شوند. این محتواها بیانگر هدف اصلی سایت می‌باشند. یکی از اشتباهات رایج در ساختار سایت این است که در محتواهای جدیدتان، هیچ لینکی از آن‌ها قرار ندهید. موتورهای جستجو برای پیدا کردن مقالات و رتبه بندی سایت به لینک‌های داخلی اهمیت زیادی می‌دهند. بنابراین، گوگل محتواهای بدون لینک را بی‌ارزش می‌داند. پس حتما در پست‌های دیگر وبلاگ که مربوط به یکی از محتواهای بنیادی سایت‌تان است لینک داخلی قرار دهید.

همچنین، سعی کنید ساختار سایت خود را به نحوی ایجاد نمایید که دسترسی به محتواهای بنیادی برای کاربران آسان باشد، آن‌ها باید تنها با یک یا دو کلیک از صفحه اصلی به مقاله‌های بنیادی دسترسی پیدا کنند.

2- عدم استفاده از بردکرامب

بردکرامب یا راهنمای صفحات، مسیر حرکت  کاربر در سایت را تسهیل می‌کند. برخی از مدیران سایت از این امکان استفاده نمی کنند که یک اشتباه دیگر در مورد ساختار سایت محسوب می‌شود. بردکرامب برای سئو سایت اهمیت ویژه‌ای دارد زیرا به موتورهای جستجو کمک می‌‌کند تا رتبه سایت شما را تعیین کنند. این امکان همچنین در نتایج جستجوی گوگل ظاهر می‌شود، در وردپرس برای اضافه کردن بردکرامب می‌توانید از پلاگین breadcrumb یا Yoast SEO استفاده کنید.

3-ارزیابی دسته بندی‌ها

به عنوان یک قانون کلی، دسته ‌بندی‌های محتواها باید از نظر اندازه نسبتاً مشابه باشند. وقتی در مورد موضوع خاصی بیشتر از موضوعات دیگر مقاله می‌نویسید. این دسته‌ها به آرامی بزرگتر از سایر محتواها می‌شوند. وقتی این اتفاق بیفتد، سایت تعادل خود را از دست می‌دهد. وقتی متوجه شدید یکی از دسته بندی‌ها بسیار بزرگتر از بقیه است، آن را به دو یا سه قسمت تقسیم کنید. بهترین معیار برای اندازه دسته‌ها این است که مطمئن شوید هیچ دسته‌ای بیشتر از دو برابر اندازه دسته دیگر نیست.

ساختار سایت

4- استفاده نادرست از برچسب

هدف از برچسب‌ها راهنمایی کردن کاربران برای یافتن مطالب است، سعی کنید تعداد این برچسب‌ها کم باشد، زیرا با استفاده بیش از اندازه از آن‌ها، باعث سردرگمی کاربران خود می‌شوید.همچنین توجه داشته باشید برچسب‌ها باید کوتاه باشند، مثلا در فارسی حداکثر از سه کلمه تشکیل شوند. همیشه مقالات گروهی را با هم برچسب گذاری کنید و از هر برچسب در چندین محتوا استفاده کنید.

5- طراحی نامناسب سایت

طراحی مناسب نقش مهمی در ساختار سایت دارد. کاربران می‌خواهند به آسانی مقالات را در وب‌سایت پیدا کنند. یک فهرست یا لیست امکانات و مقالات سایت نقش مهمی در جذابیت آن ایفا می‌کند. دسته بندی‌های مهم وبلاگ باید در صفحه اصلی سایت قرار بگیرند. اما توجه کنید که دسته‌های خیلی زیادی در فهرست ایجاد نکنید، زیرا منوی شما به هم ریخته خواهد شد. یک فهرست مناسب باید یک نمای کلی از ساختار سایت را منعکس کند. این فهرست به کاربران کمک می‌کند از امکانات سایت به بهترین نحو استفاده نمایند. برای ایجاد یک نمای کلی خوب و واضح از سایت، حتما زمانی را صرف بهینه سازی منو کنید.

کلام آخر

ساختار سایت یکی از جنبه‌های اساسی برای استراتژی مناسب سئو می‌باشد و به Google نشان می‌دهد که مهم‌ترین مقالات و صفحات سایت کدام است. همیشه در طراحی سایت هدف اصلی یعنی جذب کاربر را در اولویت قرار دهید و محتواهای باکیفیت، گرافیک عالی و سرعت سایت را برای جذاب شدن ساختار آن در نظر بگیرید. از نکات کاربردی ذکر شده استفاده کنید تا پیشرفت سایت خود را زودتر شاهد باشید.

منبع

سما حسین جانی
مریم حسین جانی

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :