انواع تجارت الکترونیکی

دسته بندی ها : متفرقه مریم برفرنژاد
انواع تجارت الکترونیکی

انواع تجارت الکترونیکی. تجارت الکترونیکی به معنای خرید و فروش کالاها، محصولات یا خدمات از طریق اینترنت است.  این خدمات بصورت آنلاین از طریق شبکه اینترنت ارائه می شود.

انواع تجارت الکترونیکی

 تجارت به تجارت (B2B)

 تجارت به مصرف کننده (B2C)

 مصرف کننده به مصرف کننده (C2C)

 مصرف کننده از تجارت (C2B)

 تجارت با مدیریت (B2A)

 مصرف کننده به دولت (C2A)

تجارت به تجارت (B2B)

تجارت الکترونیکی تجارت به تجارت (B2B) شامل کلیه معاملات الکترونیکی کالا یا خدمات انجام شده بین شرکت ها می باشد. تولید کنندگان و عمده فروشان تجارت سنتی معمولاً با این نوع تجارت الکترونیکی کار می کنند.

 تجارت به مصرف کننده (B2C)

تجارت الکترونیکی نوع تجارت به مصرف کننده با ایجاد روابط تجاری الکترونیکی بین مشاغل و مصرف کنندگان نهایی متمایز می شود. این مربوط به بخش خرده فروشی تجارت الکترونیکی است، جایی که تجارت خرده فروشی سنتی به طور معمول در آن فعالیت می کند.

این نوع روابط می توانند راحت تر و پویاتر باشند اما در عین حال پراکنده یا قطع می شوند. این نوع تجارت به دلیل ظهور وب بسیار توسعه یافته است و در حال حاضر فروشگاه ها و مراکز خرید مجازی زیادی در اینترنت وجود دارند که انواع کالاهای مصرفی مانند رایانه، نرم افزار، کتاب، کفش، ماشین، غذا  وغیره را به فروش می رسانند.

در مقایسه با خرید خرده فروشی در تجارت سنتی، مصرف کننده معمولاً اطلاعات بیشتری از نظر محتوای آموزنده در دسترس دارد و همچنین یک ایده وجود دارد که می خواهید ارزان تر بخرید، بدون این که خدمات مشتری به همان اندازه شخصی را به خطر بیندازید و همچنین اطمینان از پردازش سریع و تحویل سفارش شما.

مصرف کننده به مصرف کننده (C2C)

تجارت الکترونیکی نوع مصرف کننده به مصرف کننده (C2C) شامل کلیه معاملات الکترونیکی کالا یا خدمات انجام شده بین مصرف کنندگان است. به طور کلی، این معاملات از طریق شخص ثالث انجام می شود، که بستر آنلاین را فراهم می کند که در آن معاملات انجام می گردد.

مصرف کننده از تجارت (C2B)

در C2B کاملاً برعکس نوع سنتی مبادله کالا وجود دارد. این نوع تجارت الکترونیکی در پروژه های مبتنی بر تأمین منابع عمومی بسیار رایج است. تعداد زیادی از افراد خدمات یا محصولات خود را برای خرید در دسترس شرکتهایی قرار می دهند که دقیقاً این نوع خدمات یا محصولات را جستجو می کنند.

نمونه هایی از این روش ها سایتهایی است که طراحان چندین پیشنهاد برای آرم شرکت ارائه می دهند و فقط یکی از آنها انتخاب و به طور موثر خریداری می شود. بستر دیگری که در این نوع تجارت بسیار رایج است، بازارهایی است که عکس ها، تصاویر، رسانه ها و عناصر طراحی بدون حق امتیاز را می فروشند، مانند iStockphoto

انواع تجارت الکترونیکی

تجارت با دولت (B2A)

این بخش از تجارت الکترونیکی شامل کلیه معاملات انجام شده بصورت آنلاین بین شرکتها و مدیریت دولتی است. این نوع تجارت شامل انواع خدمات است، به ویژه در زمینه هایی مانند مالی، تأمین اجتماعی، استخدام، اسناد قانونی ثبت و غیره. این نوع خدمات در سال های اخیر با سرمایه گذاری های الکترونیکی به میزان قابل توجهی افزایش یافته است.

مصرف کننده به دولت (C2A)

مدل Consumer to-Administration شامل کلیه معاملات الکترونیکی انجام شده بین افراد و مدیریت دولتی است.

نمونه هایی از برنامه ها عبارتند از:

    آموزش – انتشار اطلاعات، آموزش از راه دور و غیره

    تأمین اجتماعی – از طریق توزیع اطلاعات، پرداخت و غیره

    مالیات – ثبت اظهارنامه مالیاتی، پرداخت ها و غیره

    بهداشت – قرار ملاقات ها، اطلاعات در مورد بیماری ها، پرداخت خدمات بهداشتی و غیره

هر دو مدل شامل مدیریت دولتی B2A و C2A به شدت با ایده بهره وری و استفاده آسان از خدمات ارائه شده توسط دولت به شهروندان، با پشتیبانی از فن آوری های اطلاعات و ارتباطات، ارتباط دارند.

مزایای انواع تجارت الکترونیکی

مزیت اصلی تجارت الکترونیکی، توانایی آن در دستیابی به یک بازار جهانی است، بدون آنکه لزوماً به معنی سرمایه گذاری کلانی باشد. محدودیت های این نوع تجارت از نظر جغرافیایی تعریف نشده است، این امر به مصرف کنندگان اجازه می دهد تا یک انتخاب جهانی انجام دهند، اطلاعات لازم را بدست آورند و پیشنهادات را از همه تأمین کنندگان بالقوه، بدون در نظر گرفتن مکان آنها، مقایسه کنند.

تجارت الکترونیکی با اجازه تعامل مستقیم با مصرف کننده نهایی، زنجیره توزیع محصول را کوتاه می کند، حتی گاهی اوقات آن را به طور کامل حذف می کند. به این ترتیب، یک کانال مستقیم بین تولید کننده یا ارائه دهنده خدمات و کاربر نهایی ایجاد می شود و آنها را قادر می سازد محصولات و خدمات متناسب با تنظیمات فردی بازار هدف را ارائه دهند.

سخن نهایی

به طور کلی تجارت الکترونیکی به تامین کنندگان این امکان را می دهد تا به مشتریان خود نزدیکتر باشند و در نتیجه باعث افزایش بهره وری و رقابت برای شرکت ها می شوند. در نتیجه، مصرف کننده از خدمات با کیفیت بهره مند می شود.

منبع

مریم برفرنژاد
مریم برفرنژاد

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :