تفاوت لینوکس و ویندوز

دسته بندی ها : متفرقه محمد یاری پور
فرق لینوکس و ویندوز

لینوکس یک سیستم عامل رایگان و منبع باز بوده که بر اساس استانداردهای یونیکس ساخته شده است. این برنامه، رابط برنامه نویسی و همچنین رابط کاربری سازگار با سیستم های مبتنی بر یونیکس و برنامه های متنوعی را فراهم می کند. سیستم عامل لینوکس شامل بسیاری از عناصر جداگانه توسعه یافته میباشد. در نتیجه سیستم Unix کاملاً سازگار و عاری از کد اختصاصی است. در این محتوا تصمیم داریم فرق لینوکس و ویندوز را خدمتتان شرح دهیم، در ادامه با ما همراه باشید.

ویژگی سیستم عامل لینوکس

هسته ای برای کارایی بیشتر در Linux  استفاده شده است، از ویژگی بارز آن این است که به اکثر درایورها اجازه می دهد تا در زمان اجرا به صورت پویا بارگیری شوند. لینوکس از فرایندها محافظت کرده و یک سیستم عامل چند کاربره است.

از یک لایه انتزاعی در Linux برای اداره سیستم های مختلف فایل استفاده می شود، اما از نظر کاربران، سیستم های فایل مانند درخت، به صورت فهرست سلسله مراتبی به نظر می رسند. همچنین از سیستم پرونده های شبکه ای، دستگاه مدار و مجازی پشتیبانی می کند.  همچنین در سیستم عامل لینوکس، فضای ذخیره سازی دیسک از طریق حافظه پنهان صفحه که با سیستم های حافظه مجازی یکپارچه شده قابل دسترسی است. برای به حداقل رساندن تکثیر داده های به اشتراک گذاشته شده در میان فرایندهای مختلف، سیستم مدیریت حافظه از اشتراک صفحه و کپی کردن استفاده می نماید.

فرق لینوکس و ویندوز

آخرین نسخه سیستم عامل لینوکس

اوبونتو 17.10 آخرین نسخه سیستم عامل خانواده linux است.

تعریف ویندوز

ویندوز یک سیستم عامل مجاز بوده که در آن کد منبع غیر قابل دسترسی است. این برنامه برای افرادی که دانش برنامه نویسی کامپیوتر ندارند و برای کاربران تجاری و سایر کاربران دیگر طراحی شده و استفاده از آن بسیار ساده می باشد.

ویژگی سیستم عامل ویندوز

ویندوز قابل توسعه، قابل حمل بوده و به چندین محیط عملیاتی، چند پردازش متقارن و محاسبات سرور مشتری را پشتیبانی می کند. ویندوز، حافظه پنهان یکپارچه، حافظه مجازی و برنامه ریزی پیشگیرانه را ارائه می دهد.

آخرین نسخه سیستم عامل ویندوز

ویندوز10 آخرین نسخه سیستم عامل Microsoft Windows است.

فرق لینوکس و ویندوز

لینوکس یک سیستم عامل رایگان و منبع بازبوده در حالی که ویندوز یک سیستم عامل تجاری می باشد که کد منبع آن غیرقابل دسترسی است.

ویندوز به سادگی قابل تنظیم نمیباشد اما لینوکس قابل تنظیم است و کاربر می تواند کد را اصلاح کرده و ظاهر آن را تغییر دهد.

لینوکس از امنیت بالاتری نسبت به ویندوز برخورداربوده زیرا لینوکس منبع باز است.

عدم نیاز لینوکس به پارتیشن اصلی

ویندوز باید از پارتیشن اصلی بوت شود. اما چنین محدودیتی در Linux وجود ندارد که بتواند آن را از پارتیشن اصلی یا پارتیشن منطقی بوت کند.

جداسازی فهرست ها با استفاده از یک بک اسلش در ویندوز انجام می شود. برعکس، در لینوکس، فهرست ها با استفاده از اسلش رو به جلو جدا می شوند.

در لینوکس، نام پرونده ها به حروف کوچک و بزرگ حساس هستند در حالی که نام پرونده ویندوز به حروف کوچک و بزرگ حساس نمی باشند.

استفاده بهینه تر ویندوز از فضا

 لینوکس از هسته یکپارچه استفاده کرده که فضای بیشتری را در حال اجرا مصرف می کند در حالی که ویندوز از هسته میکرو استفاده کرده که فضای کمتری را اشغال می نماید. اما کارایی اجرای سیستم کمتر از لینوکس است.

سخن نهایی

Linux و Windows هر دو سیستم عامل مزایا و معایبی دارند. استفاده از ویندوز ساده است اما یک سیستم عامل آزاد و منبع آزاد نیست، در حالی که لینوکس رایگان، منبع باز، قابل تنظیم و ایمن بوده اما برای کاربران فاقد پیش زمینه برنامه نویسی پیچیده است. لینوکس از ویندوز قابل اطمینان تر است.

منبع

محمد یاری پور
محمد یاری پور

مدیر وب سایت امن اس اس ال با 15 سال سابقه فعالیت در زمینه وب ، امنیت ، هاست و دامنه و گواهینامه ssl

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :